Powrót do FAQ      Powrót do strony głównej

Może trochę potrwać, zanim cała strona otworzy się. Proszę o cierpliwość!



Jak wpisać oznaczenia metronomiczne?


Na wstępie chciałem zaznaczyć, że opisany przeze mnie sposób różni się znacznie od tego, który jest podany w angielskojęzycznej instrukcji obsługi (w pomocy Programu) - podają tam, że należy wybrać Text/Metronome mark następnie zaznaczyć myszką miejsce na partyturze, po czym kliknąć prawą myszką i z menu wybrać wartość nuty. Następnie dopisać "=60" w zwykły sposób. Próbowałem tego, lecz zamiast ćwierćnuty pojawiała sie literka "q", niezależnie od wybranego kroju czcionki. Podaję więc inny sposób, może mniej elegancki, ale za to skuteczny.
Zakładam, że używa Pani Sibeliusa wersja 2. Ale nawet jeśli używa Pani pierwszej wersji, to myślę, że po przestudiowaniu tej instrukcji da Pani sobie radę. W Sibeliusie wersja 1 czcionkę wybiera się z górnego paska, a nie z menu w prawym dolnym rogu ekranu, jak w "dwójce". I to chyba jedyna różnica. Nie pamiętam zresztą, bo dawno w "jedynce" nie pracowałem.


Z menu "Create" itd. wybierz "small text".


wybierz "small text"


Nad partyturą zaznacz miejsce, gdzie napiszesz ćwierćnutę.


Zaznacz miejsce nad partyturą


Wpisz tam literę "q" i zaznacz ją. W prawym dolnym rogu ekranu wybierz zakładkę "Text", a następnie krój czcionki "Opus". Literka zamieni się na ćwierćnutę.


Wpisz literkę "q", zaznacz ją, a następnie wybierz czcionkę "Opus"


Dalej to już bardzo proste. Wybierz znowu "small text" (rys. 1), kliknij blisko ćwierćnuty, wybierz dowolny rodzaj czcionki (np. "Times New Roman") i wpisz "=60". Klikając myszką na ćwierćnutę i określenie tempa, ustaw je w odpowiednim miejscu.


Prawda, że proste?


Prawda, że proste?
Można też wybrać Create/Symbol, następnie wybrać wartość nuty i wstawić ją nad pięciolinię, a resztę dopisać w zwykły sposób. Podana powyżej metoda ma jednak tą przewagę, że wielkość nuty (nie wartość!) możemy dostosować do swoich potrzeb, operując wielkością czcionki.


Powrót do FAQ      Powrót do strony głównej      Powrót do początku strony

Copyright 2003 Zbigniew Warakomski